Tripsi (ali tudi znani kot Resarji) – ena izmed najbolj neprijetnih nadlog za ljubitelje sobnih rastlin. Le ob omembi teh majhnih bitij, ki se radi naselijo na naših rastlinah, mnogi občutimo neprijetne mravljince v želodcu. Iz lastnih izkušenj s sobnim vrtnarjenjem vam želim predstaviti nekaj naravnih in učinkovitih taktik za boj proti tem škodljivcem.

Odrasli primerki tripsov

Vsi se pa vedno sprašujemo kako prepoznati tripse? Zaradi svoje majhnosti (1-2 mm) so tripse težko opazni s prostim očesom. Vendar, če ste dovolj pozorni, boste na listih opazili drobna premikajoča se bitja, ki spominjajo na zelo ozek zrnati riž. Odrasli tripsi so ponavadi črne ali rjave barve ter se hitro premikajo, še posebej, če jih poskusimo odstraniti z nohtom. Če opazite tripse na eni rastlini, priporočam preverjanje tudi njenih sosednjih rastlin, saj se tripsi hitro širijo s svojim letenjem. Poleg tega jih lahko prenašamo tudi nezavedno ali pa jih veter prenaša na večje razdalje.

Poškodbe na listu zaradi tripsov

Znaki poškodb na listih zaradi škodljivcev

Najpogostejši in včasih žal že prepozen opozorilni znak prisotnosti škodljivcev so vidne poškodbe na listih ter zaviranje rasti rastlin. Močno prizadeti listi se lahko tudi stanjšajo in ukrivijo. Ličinke tripsi sesajo sokove iz listov, kar povzroča poškodbe na povrhnjici listov. Poleg tega so tripsi nevarni, ker lahko prenašajo viruse in bolezni. Na listih boste opazili srebrne ali bele pike, kjer so tripsi izsesali vsebino, ter morda črne pike, ki predstavljajo njihove iztrebke.

Naravne in učinkovite metode za odpravljanje tripsov na sobnih rastlinah

Znebiti se tripsov ni vedno enostavno, a uporaba insekticidov pogosto prinaša nove težave. Ne le, da lahko dodatno škodujejo rastlini, temveč ogrozijo tudi koristne žuželke in naše zdravje. Predlagam, da se najprej lotite problema na naraven način, uporabljajoč naslednje metode:

  1. Mehansko odstranjevanje: Ko opazite škodljivce, izolirajte prizadeto rastlino in jih nato mehansko odstranite z vlažno krpo ali še bolje, s curkom vode pod tušem. Ugotovili boste, kako učinkoviti ste lahko že po prvem tretmaju. S pritiskom vode lahko odstranite žuželke tudi iz bolj težko dostopnih delov rastline. Redno tuširanje rastlin je prav tako pomemben preventivni ukrep.
  2. Obrezovanje prizadetih delov: V primeru močnih poškodb odstranite že delno odmrle liste, saj predstavljajo dodatno površino za razmnoževanje škodljivcev. Močno poškodovani listi ne prispevajo k rehabilitaciji rastline.
  3. Mešanica za zadušitev: Pripravite mešanico iz 1 žlice naravnega tekočega mila raztopljenega v 1 litru mlačne vode. S to mešanico poškropite celotno rastlino in zemljo, kjer se škodljivci lahko skrivajo. Alternativno lahko uporabite Neem tonik, ki ga nanesete po navodilih proizvajalca. Tretmaje izvajajte vztrajno in redno vsakih nekaj dni, idealno zvečer, da preprečite poškodbe listov zaradi močne svetlobe.
  4. Naravni predatorji: Pustite, da naravni predatorji, kot so pajki, pikapolonice, plenilski tripsi, hrošči in parazitoidi, opravijo delo namesto vas. Ti so včasih na voljo tudi v spletnih trgovinah.

Preventivni ukrepi:

Hvala za branje in prijeten dan še naprej. Aja btw – oglejte si tudi objave na mojem Instagram profilu ostalo ponudbo pa najdete na tej povezavi.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja